Ahoj. Píšu podle Abeceda péče o psa :))
Sluch :
Při lokalizaci zvuků psi dokážou pohybpvat oběma ušními boltci nezávisle na sobě.Psi se zavěšenými uši disponují stále ještě překvapivě dobrým sluchem. Psi jsou schopni slyšet zvuky až po 50 000 HZ, zatímco mladý člověk 20 000 HZ a dospělí 16 000 HZ. Pro šelmu je tato schopnost užitečná .
Čich:
Pokud váš pes natáhne čumák do větru, znamená to, že cejtí pachy na velkou vzdálenost. Pokud čichá k zemi , dokáže sledovat stopu člověka. Nosní sliznice psa pokrývá nepravidelnou plochu, je mnohem větší než u člověka a hustěji pokrytá čichovými buňkami: učlověěka tj. asi 10 až 15 milionů , u psa v prům. 150 až 200 milionů buněk, záleží na velikosti plemena.
Zrak:
Psi jsou schopni zrakem obsáhnout 250 stupňů, člověk jen 180 stupňů. Podle tvaru hlavy a polohy očí může být o něco větší nebo menší . Oproti člověku mají psi mírně zakřivenou rohovku , což společně s dálšími faktory způsobuje pravděpodobně menší ostrost vidění. Psi nejsou schopni rozpoznávat a rozlišovat barvy. Příčinou je složenízrakových buněk a čípků.
Hmat:
Do souvislosti s hmatem patří hmatové vousy. Jsou dlouhé a pevné, přes kůži spojené s nervy a tím pádem mimořádně citlivé. Dálší je méně silně vyvinuté hmatové receptory jsou rozprostřeny po celém těle, většinou přímo v kůži. Doteky jsou pro psa důležité, začína to již u kontaktního ležení štěňat.
Chuť:
Psi jsou schopni rozlišovat slanou,sladkou, hořkou a kyselou chuť. Ve srovnání s člověkem však disponují jen asi sedminou chuťových buněk , proto u nich chuť hraje menší roli - důležitější je pro psy pach potravy. Čím déle déle zůstane sousto v tlamě, tím lépe se mohou rozptýlit aromatické látky a potěší nos. Ale vzhledem k tomu , že psi spíše hltavě polykají , než že by s požitkem kousali, je pro ně důležitější jak potrava voní. Co dobře voní , to také dobře chutná.
Omlouvám se za to že to jsou krátké i nformace byli to docela dlouhý články , udělala jsem výcuc..